npdwpb

Windows Phone 8.1: İlk Kurulumda Önerilen Ayarlar

Windows Phone'unuzu ilk kez ayarlarken (veya telefonunuzu Windows Phone 8.1'e güncellerken), telefonunuz için birkaç ayar konusunda karar vermeniz istenir. Önerilen ayarları tercih ederseniz aşağıdaki özellikler etkinleştirilir:

 • Hücresel veriler
 • Wi-Fi bağlantı bilgilerini gönderme
 • Klavyeyle yazma ve kullanıcı deneyimi geliştirmeleri
 • Uygulamalarla birlikte reklam kimliğinizi paylaşma
 • Windows Phone Geri Bildirimi
 • Otomatik telefon güncellemeleri
 • Mağaza uygulamalarının otomatik güncellemeleri

Şimdi bu seçenekleri daha detaylı görelim;

[next]Hücresel ağ verilerini kullanma

Telefonunuzla yaptığınız e-posta gönderme ve alma, sosyal ağ haber akışlarını alma, web sitelerini ziyaret etme veya uygulama indirme gibi ağ bağlantısı gerektiren işlemlerde telefonunuz bilgi aktarımı için otomatik olarak bir hücresel veri ağına (Cep telefonu operatörünüzün sağladığı Internet bağlantısı) bağlanır. Bir Wi-Fi ağına bağlıysanız, bunun yerine Wi-Fi ağ bağlantısı kullanılır.

Cep telefonu operatörünüz aracılığıyla aldığınız veri tarifesi, telefonunuzun bir ağ bağlantısı üzerinden ne kadar veri kullanabileceğini belirler. Bu miktarı aşarsanız, ek ücret ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle ağ bağlantısını ne kadar kullanacağınız konusunda düşünmenizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir veri tarifesi almanızı gerekir.

Hücresel verileri açmak veya kapatmak için


 1. Uygulama listesinde Ayarlar > Hücresel+SIM'e dokunun.
 2. Hücresel verileri açmak veya kapatmak için Veri Bağlantısı seçeneğine dokunun.

Veri maliyetlerinizi düşük tutma konusunda daha fazla bilgi edinmek için, bkz. Veri kullanımımı nasıl en aza indirebilirim?

[next]Yakındaki etkin noktaların bulunmasına yardımcı olmak için Wi-Fi bağlantı bilgilerini gönderme

Halka açık Wi-Fi bağlantı verilerinin Microsoft'a gönderilmesini tercih ederek Windows Phone kullanan diğer kişilerin yakınlardaki Wi-Fi etkin noktaları bulmalarına yardımcı olabilirsiniz. Buna katıldığınızda telefonunuz bağlantı kurduğunuz halka açık Wi-Fi ağlarının ağ adını, hizmet kalitesini, bant genişliğini, kimlik doğrulama türünü ve diğer ayrıntılarını gönderir. Bu bilgiler, aşağıdaki özelliklerden herhangi birini kullandığınızda yakınınızdaki etkin noktaları belirlemek ve bunları başkalarının bulmasını kolaylaştırmak için kullanılır:

 • Yakındaki Wi-Fi ağını Haritalar'da gösterme
 • Yakındaki Wi-Fi ağını Data Sense'te gösterme
 • Yakındaki Wi-Fi ağını Ayarlar > Wi-Fi'da bulma

Microsoft, kimliğinizi belirlemek için herhangi bir özel kişisel bilgi toplamaz, sizi takip etmek üzere konum bilgilerinizi kullanmaz veya toplanan verileri herhangi bir ortağıyla paylaşmaz. Ayrıca bu veriler yalnızca Wi-Fi üzerinden gönderildiği için herhangi bir hücresel veri ücreti ödemeniz gerekmez.Katılmayı tercih etmeseniz bile Windows Phone kullanan diğer kişilerden toplanan verilerden faydalanabilirsiniz.

Wi-Fi bağlantı bilgilerinin paylaşımıyla ilgili ayarları değiştirmek için


 1. Uygulama listesinde Ayarlar > Wi-Fi öğesine dokunun.
 2. Yönet'e dokunun ve Yakın Wi-Fi noktalarının bulunmasına yardımcı olmak için Wi-Fi bağlantıları hakkında bilgi gönder onay kutusunu temizleyin veya seçin.


[next]Klavye ile yazma ve kullanıcı deneyimi geliştirmeleri

Yazı yazdığınız sırada telefonunuzdaki sözlüğe göre Windows Phone size sözcükler ve düzeltmeler önerebilir. Zaman içinde telefonunuz önceden yazdıklarınıza göre önerdiği kişi adları gibi sözcükleri otomatik olarak uyarlar. Bu sözcükler yalnızca telefonunuzda depolanır. Telefonunuz ayrıca önceki mesajlarınıza göre de önerilerde bulunabilir. Çoğu dil için bu önerileri devre dışı bırakabilirsiniz.

Klavye Kullanım Bilgileri geri bildirim programı


Buna katıldığınızda Windows Phone tarafından hedeflediğiniz karakterleri (temas noktaları olarak adlandırılır) tanımak üzere kullanılan klavye kullanım bilgileriniz, telefonunuzdaki klavyeyi her kullandığınızda, yazdığınız her karakterle birlikte öneri ve otomatik düzeltmeler arasından yaptığınız seçimler de Microsoft'a gönderilir. Kişilerin telefonlarında hangi sözcükleri kullandıklarının bilinmesi klavyenin temas noktalarını doğru şekilde yorumlayabilme özelliğini geliştireceğinden, metin de gönderilir.

Gizliliğinizin korunmasına yardımcı olmak üzere telefon bir oturum açma ekranı veya parola alanı görüntülediğinde klavye kullanım bilgileri toplanmaz. Ayrıca e-posta adreslerinin ve telefon numaraları, kredi kartı numaraları gibi sayısal dizilerin toplanmaması için gerekli önlemler alınmıştır. Klavye bilgileri telefonunuzu veya sizi tanımlamayan rastgele bir Kimlik numarası ile gönderilir. Ardından bu, Windows Phone kullanan birçok kişinin metniyle birleştirilir ve çözümleme için karakter sayılarına ve sözcük dizilerine dönüştürülür.

Mümkün olan dillerde yazım önerilerini devre dışı bırakmak için


 1. Uygulama Listesi'nde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 2. Etkinleştirilmiş olan diller Klavye ekle seçimi altında listelenir. Düzenlemek istediğiniz dile dokunun.
 3. Devre dışı bırakmak istediğiniz ayarlar için onay kutularındaki işaretleri kaldırın.


Telefonunuza eklenen sözcükleri silmek için


 1. Uygulama Listesi'nde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 2. İleri düzey seçeneğine dokunun.
 3. Önerileri Sıfırla'ya ve sonra da Sıfırla'ya dokunun.


Klavye geri bildirim ayarını değiştirmek için


 1. Uygulama Listesi'nde Ayarlar > Klavye'ye dokunun.
 2. İleri düzey seçeneğine dokunun.
 3. Klavye kullanımımla ilgili bilgileri Microsoft'a göndererek önerileri geliştir onay kutusunu temizleyin veya seçin.


[next]Uygulamalarla birlikte reklam kimliğinizi paylaşma

Size daha uygun reklamlar sağlamak için, Windows Phone uygulamaların Windows Phone sahibi kişilerden her biri için benzersiz bir kimliğe erişmesine olanak tanır. İstediğiniz zaman bu kimliği sıfırlayabilir veya erişimi kapatabilirsiniz. Uygulamaların reklam kimliğine erişimine izin verirseniz, Windows Phone bu kimliği isteyen tüm uygulamalara sağlar. Uygulamalar bu bilgiyi depolayabilir veya iletebilir. Uygulama geliştiriciler ve reklam ağları, reklam kimliğinizi kullanarak hangi uygulamaları nasıl kullandığınızı anlayıp size daha uygun reklamlar sunarlar. Ayrıca uygulama geliştiriciler reklamların sıklığını ve ne kadar etkili olduğunu belirlemek, sahtekarlığı ve güvenlik sorunlarını algılamak için de reklam kimliğinizi kullanabilirler.

 • Uygulamaların reklam kimliğinize erişmesine izin verirseniz, her uygulamanın kimliği kullanımı kendi gizlilik kurallarına tabi olur.
 • Bu ayarı kapatırsanız, reklam kimliğinizi isteyen uygulamalara hiçbir bilgi gönderilmez. Sonra yeniden açarsanız, yeni bir kimlik oluşturulur.

Reklam kimliği ayarını değiştirmek için


 1. Uygulama listesinde Ayarlar > Reklam Kimliği'ne dokunun.
 2. Reklam Kimliği'ne dokunun.
 3. Reklam kimliğinizi sıfırlamak için Reklam kimliğinizi sıfırlayın öğesine dokunun.


[next]Windows Phone Geri Bildirimi

Windows Phone Geri Bildirim Programı'na katılarak, Microsoft'un Windows Phone'u ve diğer ürünlerle hizmetleri geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Geri bildirime katılmayı tercih ettiğinizde telefonunuzu ve uygulamaları nasıl kullandığınıza ilişkin temel bilgiler, ayrıca hata bilgileri ve özel olarak Microsoft'a iletmek istediğiniz diğer geri bildirimler toplanır. Aşağıda belirtilen türlerdeki veriler ve mevcut veri bağlantıları kullanılarak Microsoft'a gönderilir.

 • Telefon yapılandırması, örneğin kullanılan ağ bağlantıları, ekran çözünürlüğü, hafıza kullanımı, pil ömrü, ayarladığınız e-posta hesaplarının etki alanı ayarları ve kullanılan Windows Phone yazılımının sürümü.
 • Performans ve güvenilirlik, örneğin bir simgeye dokunduğunuzda veya bir düğmeyi tıklattığınızda özelliğin ne sürede yanıt verdiği, bir özellikle ilgili ne sayıda sorunla karşılaştığınız ve bir ağ bağlantısı üzerinden bilgilerin ne hızla gönderilip alındığı gibi bilgiler.
 • Uygulama kullanımı, örneğin en sık kullandığınız özellikler, Başlangıç ekranına sabitlediğiniz özellikler, menülerde ve Mağaza'da gezinme biçiminiz, ayarları değiştirme ve haber akışlarıyla kişi bilgilerini güncelleme sıklığınız ve bazı özelliklerle uygulamaları kullanma süreniz.
 • Yazılım çalışma hataları, örneğin telefonunuzu kullanırken kesintiye neden olan sorunlar ve arka planda meydana gelen hatalar. Raporlar bazı kişisel bilgiler içerebilir ancak Microsoft bu bilgileri yalnızca hataları tanılamak için kullanır, kimliğinizi belirlemek veya sizinle irtibata geçmek üzere kullanmaz. Örneğin, telefon hafızasının anlık görüntüsünü içeren bir rapor o an üzerinde çalıştığınız e-posta ya da kısa mesajın bir kısmını veya kısa süre önce bir web sitesine gönderdiğiniz verileri içerebilir.

Geri bildirimi istediğiniz zaman, Ayarlar > Geri Bildirim'e gidip Geri Bildirim Gönder'e dokunarak açabilir ve kapatabilirsiniz.


[next]Otomatik telefon güncellemeleri

Microsoft telefonunuzun işletim sistemi için kullanışlı veya önemli geliştirmeler içeren güncellemeler yayınlayabilir. Sağlanan tüm güncellemeler hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için, telefonunuz düzenli aralıklarla güncellemeleri tarar. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde, güncellemeler otomatik olarak indirilir. İndirilen güncellemeler size bildirilse ve bunları yüklemeniz istense de, önemli güncellemeler söz konusu olduğunda telefonunuz bunları otomatik olarak yükler. Bu özelliği kapatmayı seçerseniz, indirebileceğiniz güncellemelerin sağlandığı size bildirilir ve güncellemeleri ne zaman indireceğinizi ve yükleyeceğinizi seçebilirsiniz.

Telefonunuzun bir güncellemeyi ne zaman indireceği, veri ayarlarınıza bağlı olabilir. Örneğin, hem Data Sense hem de Pil Tasarrufu telefonunuzun veri kullanımını sınırlandırabilir. Daha fazla bilgi için bkz. Veri kullanımını yönetmek için Data Sense'i kullanma ve Pilinizin Uzun Ömürlü Olmasını Sağlama

Güncellemeleri otomatik olarak indirme ve yükleme ayarlarını değiştirmek için


 1. Uygulama listesinde Ayarlar > Telefon Güncellemesi'ne dokunun.
 2. Veri ayarlarım izin verdiğinde güncellemeleri otomatik olarak indir onay kutusunu temizleyin veya seçin.


[next]Mağaza uygulamalarının otomatik güncellemeleri

Uygulama geliştiriciler, uygulamalarını sık sık günceller. Telefonunuzdaki uygulamaların sayısına bağlı olarak, her gün güncelleme indiriyor olabilirsiniz. Bu güncellemeleri daha kolay alabilmek için (telefonunuzun veri ayarlarına bağlı olarak), bunların otomatik olarak indirilmesini seçebilirsiniz.

Uygulama güncellemelerini otomatik olarak indirme ayarlarını değiştirmek için


 1. Uygulama Listesi'nde Ayarlar'a dokunun, Uygulamalar'a doğru çekin ve ardından Mağaza'ya dokunun.
 2. Uygulama Güncellemeleri'nin altında Uygulamaları Otomatik Olarak Güncelle'ye dokunun.
 3. Uygulama güncellemelerini yalnızca Wi-Fi ağına bağlıyken indirmek için, Yalnızca Wi-Fi Üzerinden Güncelleme Al'ı açın 

Yazının hazırlanmasında (Başta windowsphone.com olmak üzere) büyük oranda Microsoft kaynaklarından yararlanılmıştır

Okumaya devam...

Hepsi 7128287249803301019

Yorumlar

Arşiv

Twitter

Facebook

item