npdwpb

Windows Phone 8.1: Arama Seçenekleri


Windows Phone'unuz telefon aramaları yapmayı ve almayı kolaylaştırır. Ancak ister gelen aramalara kısa mesajla yanıt vermek isteyin, ister aramalarınızı başka telefon numaralarına iletin, isterseniz de daha gelişmiş arama seçenekleriyle derinlere dalın yapabilecekleriniz bundan çok daha fazla.

Bir aramaya kısa mesajla yanıt verme

Meşgulsünüz ve telefona cevap veremiyor musunuz? Kısa mesajla yanıtlamayı deneyin. Bir arama geldiğinde, Kısa mesaj yanıtı'na ve göndermek istediğiniz iletiye dokunun. (Bu seçenek bir kişi cep telefonundan sizi aradığında görünür.)

Seçim yaptığınız iletileri de değiştirebilirsiniz. Başlangıç ekranında  Telefon > Daha Fazlası  > Ayarlar > Yanıtları Düzenle'ye dokunun. Yanıtla kutularına yanıtlarınızı yazın ve Bitti  seçeneğine dokunun.Görüşme sırasındaki seçenekleri kullanmak için

 1. Arama sırasında farklı düğmelere dokunarak Tuş Takımı'nı  görüntüleyebilir, telefonun hoparlörünü kullanabilir , aramanın sesini kapatabilir , Bluetooth kullanabilir, aramayı beklemeye alabilir , görüntülü aramaya geçebilir ve aramaya başka birini ekleyebilirsiniz 
 2. Açık olan bir görüşme sırasındaki seçeneği kapatmak için, seçeneğin düğmesine dokunun. Örneğin, arama sırasında hoparlör kullanıyorsanız ve hoparlörü kapatmak istiyorsanız, Hoparlör'e  dokunun.
 3. Kapatmak için Aramayı Bitir'e dokunun.


Hem siz hem de konuştuğunuz kişi Skype gibi uyumlu bir görüntülü arama uygulamasında oturum açmış durumdaysanız ve ikinizin telefonunda da uygulama yüklüyse, sesli aramadan görüntülü aramaya geçiş yapabilirsiniz. Bunu yaptığınızda, hücresel sesli aramanız sona erdirilir ve tam kaldığınız yerden yeni bir görüntülü arama başlatılır. 

Arama geçmişinizden bir telefon görüşmesi yapmak için

 1. Başlangıç ekranında, Telefon'a dokunun.
 2. Geçmiş'te şunları yapabilirsiniz:

  • Geçerli numarayı geri aramak için kişinin adına dokunun. 
  • Kişi  öğesine ve ardından aranacak numaraya dokunun. 
  • Telefon Rehberi  öğesine, aramak istediğiniz kişinin adına ve ardından aranacak numaraya dokunun.
  • Ara  öğesine dokunun. Ara kutusunda, daha önce aramış olduğunuz birinin adını yazmaya başlayın. Adı gösterildiğinde, bu kişiyi geçerli numaradan geri aramak için kişinin adına dokunun veya Kişi'ye  ve sonra başka bir numaraya dokunun.

 3. Kapatmak için Aramayı Bitir'e dokunun.

Hızlı aramayı kullanmak için

 1. Başlangıç ekranında, Telefon'a dokunun.
 2. Hızlı Arama'ya doğru çekin.
 3. Hızlı Arama'da:

  • Hemen aramak için, listelenen kişilerden birine dokunabilirsiniz.
  • Ekle'ye  dokunarak bir kişiyi hızlı aramaya ekleyebilirsiniz.


Aramaları başka bir telefon numarasına aktarmak için

 1. Başlangıç ekranında, Telefon > Daha Fazlası  > Ayarlar'a dokunun.
 2. Arama Aktarma'yı açın  ve altındaki kutuya dokunun.
 3. Aramaların aktarılacağı numara kutusunda, aramaların aktarılacağı telefon numarasını girin ve sonra Kaydet'e dokunun.


Arama aktarma, cep telefonu operatörüne göre değişir. Bu hizmeti kullanmak için, geçerli telefon tarifenizde bu hizmetin bulunması gerekir. Cep telefonu operatörünüz arama aktarma işlemleri için fazladan ücret alabilir.

Uluslararası arama yapmak için

 1. Başlangıç ekranında, Telefon > Tuş Takımı'na  dokunun.
 2. Tuş takımında 0 tuşuna dokunun ve + işareti gösterilene kadar bekleyin.Artı işareti (+) uluslararası bir arama yaptığınızı gösterir.

 3. Tuş takımında aşağıdakileri girin:

  • Ülke veya bölge kodu
  • Alan kodu (baştaki 0'ı girmeden)
  • Telefon numarası

 4. Ara'ya dokunun.


Uluslararası aramalar yaparken, tarifenize bağlı olarak daha fazla ücret uygulanabilir.
Telefon ayarlarında, Uluslararası Yardım ayarı varsayılan olarak açıktır ve uluslar arası bir numara çevirdiğinizde yapabileceğiniz genel hataları düzeltmeye yardımcı olabilir. Ancak, bir ülke veya bölgenin birden çok çıkış kodu varsa, uluslararası aramayı yapmak için ülke çıkış kodunu doğru girmeniz gerekir.

Aramayı bekleme veya duraklatmayı kullanma

Birisini her aradığınızda otomatik istemler yoluyla çevirmekten bıktınız mı? Aramayı bekleme ve aramayı duraklatma, bu sıkıntıyı azaltmaya yardımcı arama özellikleridir. Bunları kullanmak için, kişi kartında bir kişinin telefon numarasına belirli karakterler eklemeniz yeterli.

Aramayı bekleme özelliğini kullanırken "w" harfi ile bir numara veya uzantı girdiğinizde telefonunuzun numarayı veya uzantıyı otomatik olarak çevirmeden önce aramanın bağlanması beklenir. Aramayı duraklatma özelliğini kullanırken bir telefon numarasından veya uzantıdan sonra "p" harfi veya bir virgül ( , ) girdiğinizde numara veya uzantı çevrildikten sonra üç saniyelik bir duraklama oluşur.

Örneğin eşinizin iş yerinin telefon numarası "02123334455" olsun. Eşinizin dahili numarası ise "1234" olsun. Ancak telefonu ilk açtığınızda operatöre bağlanmak için 0'a ya da dahili numarayı girmek için 1'e basmanız gereksin. Bu durumda eşinizi telefonunuza "02123334455w1p1234#" olarak kaydederek her seferinde bu işlemleri yapmadan eşinizin iş numarasını arayabilirsiniz. "w" harfi, diğer uçta telefonu açacak hattı beklemeyi temsil eder. Beklemeden ("w") sonra, numara "1" istemdeki aramayı temsil eder. (Örneğin, "Hoş geldiniz. operatöre bağlanmak için 0'a dahili numarayı çevirmek için, 1'e basın.") "p" harfi, otomatik sisteme bir sonraki çevirme seçeneğine ulaşması için yeterli süreyi veren üç saniyelik bir duraklamayı temsil eder. (Örneğin, "Lütfen aradığınız kişinin dahili numarasını çevirin."). Duraklamadan ("p") sonra, "1234" numaraları çevirmek istediğiniz dahili numarayı temsil eder. Son olarak, çevirme işlemini tamamlamak için numaranın sonuna "#" işareti girilir.

 1. Klavye kullanarak yazmanızı sağlayan bir uygulamayı açın; bu yeni bir kısa mesaj veya e-posta olabilir.
 2. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Bir telefon numarasına bekleme eklemek istiyorsanız "w" harfi yazın.
  • Bir telefon numarasına duraklama eklemek istiyorsanız "p" harfi veya bir virgül ( , ) yazın.

 3. Yazdığınız karakteri kopyalayın.
 4. Başlangıç ekranında Kişiler'e dokunun, bir kişiye dokunun, Düzenle'ye  dokunun ve sonra da düzenlemek istediğiniz telefon numarası alanına dokunun.
 5. Karakteri aradığınız kişinin Telefon numarasının ardından yapıştırın, istediğiniz numaraları ve sonra da "#" işaretini girin.
 6. Kaydet  öğesine dokunun.


Aramayı bekletme ve duraklatma özelliklerinin çalışması için, "w" ve "p" harflerini küçük harfle yazmalı ve numaranızın sonuna "#" eklemelisiniz.

Arama ipuçları

 • Telefonla konuşuyorken, bir yandan da çevrimiçi arama yapma veya yol tarifleri alma gibi başka şeyler yapmak isteyebilirsiniz. Başlamak için, telefondayken Hoparlör'e  dokunun ve ardından Başlat  ya da Ara  düğmesine basın. Şunu bilmeniz gerekir: O anda telefonunuzun hücresel veri bağlantısı yavaşlamışsa, hücresel veri kullanan işlemleri gerçekleştiremezsiniz.
 • Telefonu kapatmak istediğinizde tuş takımını göremezseniz, ekranın en üstündeki bildirime dokunun ve ardından Aramayı bitir'e dokunun.

 • Telefonunuzun dolaşımda olup olmadığını görmek mi istiyorsunuz? Yoksa şebeke sinyali gücünüzü mü denetlemek istiyorsunuz? Size bunları ve daha birçok şeyi haber veren simgelerin bulunduğu, üstteki durum çubuğuna bakmanız yeterlidir. Bunlarla ilgili daha fazla bilgi için bkz. Telefonumdaki simgelerin anlamı nedir?.
 • Telefonunuzdaki zilin ses düzeyinin nasıl değiştirileceğini öğrenmek için bkz. Zil sesleri, sesler ve ses düzeyi.


©
© Yazının hazırlanmasında (Başta windowsphone.com olmak üzere) büyük oranda Microsoft kaynaklarından yararlanılmıştır

Okumaya devam...

Hepsi 6893271856156013094

Yorumlar

Arşiv

Twitter

Facebook

item